Našim reprezentantom ďakujem za dôstojnú reprezentáciu SR a nášho bowlingu a tak ako už aj Miro Koník podotkol vo svojom článku sme radi, že aj domáci hráči a organizátori ocenili výkony našich chlapcov a veríme, že na budúcom šampionáte budeme v úspešnej reprezentácii SR pokračovať. Chlapci ešte raz ďakujem v mene svojom a v mene Slovenského bowlingového zväzu a želám šťastný návrat domov.

Vladimír Merkovský prezident SBwZ

Prinášame Vám aktuálne informácie z ESC 2023 v Aalborgu od nášho reprezentanta SR Miroslava Koníka:

Štvrtok, 2.2.2023 – Dnešný deň na ESC 2023 v dánskom Aalborgu patril mužskej súťaži jednotlivcov, ženy si užívali voľný slnečný deň. Ako som už vo včerajšom komentári avizoval, na štvoricu Slovákov tak čakalo záverečných šesť kvalifikačných hier, o postupe do Masters by rozhodol jedine nejaký zázrak. Ten sa samozrejme nekonal a ani jeden nedokázal dnes nahrať súčet zaručujúci postup do semifinále jednotlivcov. Najbližšie k postupu mal Miroslav Koník, ktorý dosiahol súčet 1205 bodov, to mu nakoniec stačilo na konečné 14. miesto v súťaži jednotlivcov, keď mu na postup do semifinále chýbalo 70 bodov. Ďalšie poradie našich mužov z 92 účastníkov bolo nasledujúce: 37. Vladimír Mrázik 1141, 80. Peter Fekete 1044, 82. Peter Melkner 1016. Víťazom sa stal Belgičan Marc Franceus, ktorý porazil vo finále Švéda Martina Paulssona v pomere 189:157, bronz získali Nemec Uwe Tcharke a ďalší Švéd Joakim Stal. Víťazom All Event sa stal rumunský reprezentant Gheorghe Catalin s priemerom 215,7 po 18 započítavaných hrách. Na postup do Masters z poslednej 24. pozície bolo potrebné dosiahnuť priemer 195,2. Takto vyzerá konečné poradie s priemermi slovenských hráčov: 45. Miroslav Koník 185,7, 63. Vladimír Mrázik 181,1, 78. Peter Fekete 174,6, 79. Peter Melkner 173,6. Ďakujeme všetkým na Slovensko za podporu, zajtra skoro ráno odchádzame na 1500 km dlhú cestu domov. Na záver by som chcel pochváliť organizáciu tohto druhého ročníka ESC 2023, s prvým ročníkom vo Viedni sa to nedá vôbec porovnať. Všetko fungovalo na milión percent, nenašiel by som jedinú chybičku či už vo fungovaní dráh, dodržiavania časového harmonogramu, dostupnosti jedla a nápojov. Každý, kto v Lovvang Centre už niekedy hral vie, že najväčší problém je tu pri prechode z páru dráh na iný…sú medzi nimi veľmi veľké rozdiely. K tomu podľa mňa pre hráčov seniorskej kategórie veľmi náročný model mazania a na vysoké priemery hráčov môžete zabudnúť. Snáď uznáte, že sme tu slovenskému bowlingu veľkú hanbu neurobili. Dostalo sa nám uznania od viacerých vyspelých hráčov, potešilo to najmä od domácich reprezentantov. Takže to je z Dánska všetko, tešíme sa na ďalší ročník ESC.

Streda, 1.2.2023 – Dnes dohrávali ženy aj muži kvalifikáciu súťaže tímov a bol to podobný namáhavý boj ako včera. Naša štvorica mala v pláne svoj výkon u prvého bloku ešte vylepšiť, ale zahrali veľmi podobne a to v celkovom súčte stačilo iba na 16. pozíciu. Nechali sme za sebou síce 7 krajín, ale cítili sme, že sme mali na viac. V poradí All Event už majú všetci hráči spočítaných 12 hier postavenie Slovákov je nateraz nasledovné: 68. Miroslav Koník 2138 bodov, 75. Vladimír Mrázik 2119 bodov, 76. Peter Melkner 2108 bodov, 79. Peter Fekete 2099 bodov z 93 zúčastnených mužov. Všetci štyria majú už obrovskú stratu na 24. pozíciu, ktorá zabezpečuje postup do záverečného Masters. Vyzerá to tak, že zajtra je pre nich naplánovaný posledný deň súťaženia a to v súťaži jednotlivcov. Ráno o 9:00 nastupujú na jej kvalifikáciu Peter Melkner a Vladimír Mrázik so štartom na dráhe 8, od 13:15 sa ešte posledný krát na ESC 2023 v Aalborgu dostanú na dráhy aj Peter Fekete a Miroslav Koník, štartujú na dráhe 16. V súťaži ženských tímov zvíťazili vo finále Švédky nad Fínkam v pomere 796:778, tretie boli spoločne Dánky a Nemky. V mužskom finále porazili Nóri Švédov v pomere 763:751, tretí skončili Rumuni a Belgičania.

Utorok, 31.1.2023 –  Po dni voľna, ktorý sme využili na výlet na najsevernejší bod Dánska, kde sa stretajú dve severské moria sme dnes nastúpili na prvý blok troch hier súťaže štvorčlenných tímov. Prvá naša hra sa nám veľmi nedarila, ale už v druhej to bol hodnotný výkon, ktorý nás vyhupol na 10. pozíciu priebežného poradia. Po presune na tretiu hru sme mali na páre Švédov a bol to skvelý zážitok zahrať si s takto vyspelými hráčmi. Naša dobrá nálada sa preniesla aj na nich a dopomohli sme im k priebežnému líderstvu. Nám dnešný výkon stačil na 15. pozíciu a nechali sme za sebou ďalších 8 krajín, takže spokojnosť. Zajtra dokončíme druhým blokom troch hier súťaž tímov. Verím, že sa posunieme ešte trošku vyššie. Tak určite. A večer idem na hokej. Tak určite.

Nedeľa, 29.1.2023 – Dnešný prvý súťažný deň na ESC 2023 patril výhradne mužom, konkrétne ich súťaži dvojíc. Naša štvorčlenná výprava sa preto musela rozdeliť do dvoch párov a ako prvý nastúpili na odohranie kvalifikácie Peter Fekete s Miroslavom Koníkom. Nebudem tu presne opisovať, čo všetko vplýva na výšku dosiahnutých výkonov, ale je to tu značne náročné hranie. Naša prvá dvojica bola veľmi „vyvážená“, obaja hráči dosiahli takmer rovnaký súčet, žiaľ ten bol aj pri všetkej snahe nízky. V celkovom súčte 2101 postačoval iba na 37. miesto konečného poradia kvalifikácie zo 46 súťažiacich dvojíc. Druhá dvojica v zložení Peter Melkner a Vladimír Mrázik sa rovnako nedokázala vo svojich hrách vyvarovať množstvu chýb a so súčtom 2062 skončila na 40. mieste. Nerobili sme si veľké nádeje na výraznejší úspech, ale úprimne sme čakali vyššie priemery. Máme za sebou prvých 6 hier a snáď už to bude len lepšie. Najbližšie hráme v utorok od 9:00 prvý blok troch hier v kvalifikácii súťaže štvorčlenných tímov a začíname na dráhe 1. Pred sebou máme celý voľný pondelok, ktorý chceme využiť na spoznávanie dánskej krajiny a centra mesta Aalborg. Dnes nás prišiel pozrieť Alex Basala, ktorý tu žije, ďakujeme mu za toto prekvapenie a tešíme sa, že príde aj v utorok. Výkony ako z inej dimenzie dnes predvádzala nemecká dvojica a to najmä Uwe Tcharke, ktorý hral takmer bezchybne. Spolu so svojim spoluhráčom Frankom Öingom prešli hladko cez semifinále a vo finále nedali žiadnu šancu ani Švédom, ktorých porazili v pomere 505:386. Nemci tak získali prvé zlato na ESC 2023.

 Sobota, 28.1.2023 –  V Aalborgu sa rozvidnieva veľmi neskoro a tak sme ráno vstávali do tmy. Po absolvovaní mítingu manažérov sme sa dozvedeli podstatné náležitosti k celému priebehu šampionátu, ktorý má celkom prísne pravidlá. Predstavený bol aj model mazania a to nie len nás trochu prekvapilo. Športový model s dĺžkou 43 stôp, 25,85 ml oleja a ratiom 2,83:1 sú parametre mazania, ktoré postrašia aj mladších hráčov. Samozrejme sme mali možnosť sa s ním oboznámiť aj na dráhach. Oficiálny tréning v dĺžke 1,5 hodiny bol absolútne postačujúci k tomu, aby sme sa s mazaním spoznali. Počas tréningu sme prešli všetkými dráhami a naše pocity boli značne rozpačité. Aj keď sme si našli miesto a vhodnú guľu, so zmenou dráh bolo treba robiť korekcie aj v postavení na rozbehu aj v rýchlosti hodu. Toto je pre hráčov našej samorastovej úrovne značne náročné. Budeme ale bojovať zo všetkých síl. Rozdelili sme sa na zajtrajšiu súťaž dvojíc nasledovne: o 9:00 nastupuje na dráhu 12 dvojica Fekete/Koník, o 13:15 na dráhu 13 dvojica Melkner/Mrázik. Po každej hre sú posuny o 4 dráhy, z párnej doprava, z nepárnej doľava. Všetko bude prenášané onlinescoringom a livestreamingom. Keďže som značne unavený, tento istý článok bude poslaný aj na stránku SBwZ.

Naša štvorčlenná repreznetácia SR v zložení Peter Fekete, MIroslav Koník, Vladimír Mrázik a Peter Melkner vycestovala na prestížne seniorské podujatie European Bowling Senior Championships 2023 v Dánsku meste Aalborg. Naším chlapcov držíme palce a budeme sledovať Vaše výkony. Naši chlapci dorazili v poriadku a vopred Ďakujeme Mirovi Koníkovi, ktorý nám bude zasielať priebežné správy z podujatia ESC 2023 a taktiež foto aj keď prvotné info od Mira znie, že wifi a vôbec pripojenie na internet je zatiaľ veľmi komplikované čo je každoročná boľačka týchto veľkých podujatí.

Úvodné info od našej výpravy:

1.deň. Už vo štvrtok večer o 22:00 sme sa po nabalení všetkého potrebného aj nepotrebného do jedného auta v BNC Bratislava vydali na ďalekú cestu na sever Dánska. Mesto Aalborg vzdialené od Bratislavy takmer 1500 km  bude pre štvoricu seniorských reprezentantov Slovenska – Peter Fekete, Miroslav Koník, Peter Melkner a Vladimír Mrázik prechodným domovom na viac ako týždeň trvania ESC 2023. Cesta ubehla bez problémov, dokonca so skorším príjazdom, ako bolo plánované. Naša cesta v Aalborgu smerovala priamo do Lovvang Bowling Center, kde sme absolvovali kontrolu a uloženie gúľ. Aj toto prebehlo neskutočne hladko. Nasledovala krátka cesta na okraj mesta Aalborg, kde sme sa ubytovali v rodinnom dome v tichej lokalite. To na piatok úplne stačilo z plánovaných povinností, zvyšok dňa trávime spoločným posedením a plánmi na zajtrajší oficiálny tréning, Ten nás čaká od 15:00 na dráhach 5-8. Súťažiť začíname v nedeľu kvalifikáciou dvojíc. Rozpis rúnd a dráh na dvojice ešte nie je momentálne dostupný. Držte palce našej výprave, veríme, že naša skvelí nálada a spoločná chémia prinesie aspoň jeden malý úspech.

výsledky dvojíc

stránka podujatia

priebežné výsledky

výsledky súťaže tímov