Sobota patrila v Prešove v bowlingovom centre Bowling pri trati našim juniorom a juniorkám, ktorý sa zúčastnili Majstrovstiev SR jednotlivcov v kategórii juniorov v ročníku 2021/2022. Celkovo 22 juniorov z celého Slovenska predviedlo svoje bowlingové umenie počas soboty na Majstrovstvách SR juniorov 2022. Všetci juniori boli rozdelený do štyroch vekových kategórií a to 10, 12, 15 a 18 rokov tak dievčatá ako aj chlapci. V kvalifikácii odohrali juniori 6 hier okrem vekových kategórií 10 a 12 ročných, kde v kvalifikácii odohrali mladší juniori iba 4 hry. Po kvalifikácii nasledovali finálové KO súboje, ktoré sa hrali vo všetkých vekových kategóriách a do finále postupovali 4 najlepší v každej vekovej kategórii. Najlepším hráčom kvalifikácie sa zo všetkých kategórií stal z kategórie 15 ročných chlapcov Dávid Barak so súčtom 1372 bodov pred Šimonom Hrušovským z kategórie 18 ročných chlapcov súčtom 1368 bodov. Obaja spomenutý reprezentanti SR v bowlingu zahrali v kvalifikácii priemer takmer 230 bodov a s veľkým náskokom vyhrali obaja svoje kategórie v kvalifikácii. Majstrovstvá SR juniorov sa rozhodujú až vo finálových krokoch hraných KO súbojmi a to už boli zaujímavé a napínavé súboje najmä v kategórii 18 ročných chlapcov. Začneme postupne od dievčat, ktoré sa predstavili v dvoch vekových kategóriách do 15 rokov a do 18 rokov. V kategórii do 15 rokov dievčat sa vo finále stretli v úvodných KO súbojoch Bikárová Lenka – Pospíšilová Eliška a tento súboj vyhrala tesným rozdielom o 9 bodov  Eliška Pospíšilová a stala sa tak prvou finalistkou. V druhom zápase proti sebe nastúpili Ema Tobisová – Dominika Hurtová a tento zápas skončil v prospech Dominiky Hurtovej v pomere 281:232 bodov a stala sa tak druhou finalistkou. Finále medzi Dominikou Hurtovou a Eliškou Pospíšilovou skončilo v prospech Dominiky Hurtovej v pomere 295:222 a Dominika Hurtová sa stala Majsterkou SR junioriek v kategórii do 15 rokov a titul Vicemajsterky si vybojovala Eliška Pospíšilová. Na delenom 3. mieste skončili Ema Tobisová a Lenka Bikárová.

V kategórii dievčat do 18 rokov sa vo finále stretli dve juniorky Sandra Hurtová a Viktória Vanátová. Finálový súboj o Majsterku SR lepšie zvládla Sandra Hurtová, ktorá vyhrala v pomere 259:203 bodov a vybojovala si titul Majsterka SR junioriek do 18 rokov. Titul vicemajsterky SR putuje taktiež do Košíc zásluhou Viktórii Vanátovej.

Kategória chlapcov do 10 rokov mala zastúpenie dvoma účastníkmi a jeden z nich upútal všetkých prítomných svojim vekom a to iba 5 rokov. Spomenutým juniorom bol Jozef Matyáš Macháček, ktorý vyzval na súboj o Majstra SR chlapcov do 10 rokov Jaroslava Chocholáčeka. Súboj týchto juniorov vyšiel víťazne v pomere 249:116 bodov pre Jaroslava Chocholáčeka a vybojoval si titul Majstra SR v kategórii juniorov do 10 rokov pred Jozefom Matyášom Macháčkom.

Kategória chlapcov do 12 rokov mala taktiež zastúpenie dvoch chlapcov Michaela Malcha a Dávida Blahušiaka. Finálový súboj pre seba rozhodol v pomere 247:186 bodov Dávid Blahušiak a stal sa Majstrom SR v kategórii chlapcov do 15 rokov a titul vicemajster si odnáša Michael Malcho.

Kategória chlapcov do 15 rokov mala veľkého favorita v podobe momentálne asi najlepšieho hráča na Slovensku Dávida Baraka, ktorý bol ocenený VV SBwZ finančnou odmenou schválenou Výkonným výborom SBwZ vo výške 1.000 € za skvelé výkony na bowlingových podujatiach a šírenie dobrého mena SR a SBwZ v zahraničí a najmä za víťazstvo prvého Slováka na podujatí ETBF v histórii Slovenska. Dávidovi Barakovi sa podarilo tento rok vyhrať podujatie 45th GP Zurich konanom vo Švajčiarsku k čomu opäť blahoželáme. Aj toto ocenenie a odovzdanie finančnej odmeny má poslúžiť aj všetkým zúčastneným juniorom k motivácii ku tréningovému procesu a práve Dávid svojim spoluhráčom dokazuje, že dosahovať skvelé úspechy sa dá aj v skromnejších podmienkach na Slovensku. Veríme, že aj touto cestou sme prispeli k štartu  mnohých juniorov a o pár rokov budeme môcť oceňovať viacerých úspešných juniorov ako je momentálne Dávid Barak.

Kategória juniorov do 15 rokov teda nemala až tak napínavé súboje ako kategória 18 ročných. Vo finále 15 ročných chlapcov sa stretli dvojice Barak Dávid – Pospíšil Lukáš a zápas skončil víťazstvom Dávida Baraka v pomere 413:254 bodov a Dávid sa stal prvým finalistom o titul. V druhom zápase proti sebe nastúpili Filip Juhás proti Lukas Špaček a tento súboj hraný na súčet dve hry ako aj všetky zápasy vo finále získal pre seba v pomere 408:371 Filip Juhás. Vo finále predviedol Filip Juhás najmä v druhej hre pekný výkon 226 bodov, ale ani to mu nestačilo na víťazstvo, lebo Dávid Barak bol neprekonateľný a finálovými hrami 235 a 255 bodov nedal šancu svojmu súperovi a titul Masjtra SR si odnáša za celkové skóre v zápase 490:376. Titul Vicemajstra si odnáša Filip Juhás a na delenom 3. mieste skončili Lukas Špaček a Lukáš Pospíšil.

Poslednou a najpočetnejšou kategóriou bola kategória juniorov do 18 rokov. V tejto kategórii sa stretlo 8 chlapcov a do finále sa prebojovali iba štyria najlepší. Na konečnom 5. mieste skončil zásluhou 1158 bodov Šimon Jaroš pred Richardom Harbutom ziskom 1149 bodov. Na 7. mieste sa umiestnil Martin Malcho ziskom 1076 bodov pred Marekom Šinglárom 1060 bodov. Potešil nás aj fakt, že do finále bol potrebný kvalifikačný priemer takmer 200 bodov čo si v kategórii juniorov nepamätám a aj tento fakt ukazuje na kvalitu hry našich juniorov a zlepšenie výkonov za posledné roky pod vedením reprezentačného trénera Costasa Mitsingasa, ktorý aj tieto Majstrovstvá sledoval na diaľku a výkony hráčov budú súčasťou vyhodnotenia na najbližšom kempe v Žiline v termíne od 2. -4. 6. 2022, kde juniorov srdečne pozývame a prihlásenie nájdete v rezervačnom systéme na stránke www.slovakbowling.sk

Prvou finálovou dvojicou juniorov do 18 rokov bola dvojica Šimon Hrušovský a Dávid Štefánik, kde súčtom 417 ku 396 bodov zvíťazil Dávid Štefánik a stal sa prvým finalistom o titul. V druhom súboji proti sebe nastúpili opäť na súčet dvoch hier Daniel Jánoš a Matej Tobis a tento súboj pre seba rozhodol Matej Tobis v pomere 430:363 bodov a stal sa druhým finalistom. Vo finále o titul Majstra SR juniorov do 18 rokov sa predstavili Matej Tobis a Dávid Štefánik. Finálový súboj bol zaujímavý až do konca a o titule Majstra rozhodlo iba 16 bodov a viac ich získal domáci hráč Matej Tobis a súčtom 418:402 bodov si Matej Tobis odnáša titul Majstra SR do 18 rokov. Vicemajstrom SR sa stal Dávid Štefánik a delené 3. miesto patrí Šimonovi Hrušovskému a Danielovi Jánošovi.

Kategória chlapcov do 18 rokov nám urobila bodku za skvelým a veľmi vydareným podujatím MSR juniorov a junioriek v Prešove, kde sme spoznali nových Majstrov SR pre rok 2022. Všetci účastníci si odnášajú okrem skvelých zážitkov aj upomienkové predmety a trofeje od SBwZ, ktoré im budú pripomínať toto vydarené podujatie a najlepší si odnášajú aj rôzne športové predmety. Majstrom a Masterkám SR ešte raz blahoželáme a želáme veľa úspechov v ďalšom tréningovom procese a úspechy na rôznych bowlingových podujatiach. Moja vďaka patrí najmä rodičom, ktorý merali cestu do Prešova a pripravili svoje deti na podujatie, taktiež Milanovi Fedorčíkovi členovi VV SBwZ a Mirovi Valigurovi predsedovi ŠTK za účasť a odovzdanie cien najlepším juniorom a poďakovanie patrí aj bowlerom za skvele pripravené dráhy a podmienky počas celého podujatia.